SHŠ Banderium
Ožvoldíkova 13
84102 Bratislava

banderium@gmail.com
Kto sme?

Sme skupinou ľudí, ktorých baví oživovanie histórie a jej predvádzanie divákom prostredníctvom našich znalostí a zručností z dobového šermu.

Naša skupina vznikla v roku 2000. Odvtedy sa pravidelne zúčastňujeme rôznych rekonštrukcií historických bitiek, sprievodov, vystúpení a iných udalostí. Vďaka týmto aktivitám pravidelne vystupujeme nielen na Slovensku ale aj v zahraničí (Česko, Maďarsko, Poľsko, Taliansko, Holandsko, Anglicko, Francúzsko…). Od roku 2015 pravidelne organizujeme aj rekonštrukciu bitky v Bratislave.

Venujeme sa dobovému vojenstvu obdobia baroka, konkrétnejšie obdobiu tridsaťročnej vojny. Čo sa šermovania týka, sústreďujeme sa najmä na Taliansku školu šermu. V našich vystúpeniach však môžete vidieť aj štýly a zbrane iných smerov a období. Nájdete v nich pútavé príbehy z historického prostredia, súboje a hromadné bojové scény našich šermiarov, zábavné momenty a hlavne kopu dych vyrážajúcej akcie.

Čo vlastne znamená slovo Banderium?

Názov našej skupiny je odvodený z latinského slova banderium. Tento pojem pomenúval vo všeobecnosti bojovú zástavu, ale aj slávnostný jazdecký oddiel či sprievod. V uhorskom brannom a vojenskom systéme za feudalizmu to bola ozbrojená jednotka bojujúca pod zástavou toho, kto ju postavil, vystrojil a viedol.

Pre nás to znamená obrovské puto, ktoré dokážeme vyjadriť iba našim heslom "Ubi concordia – ibi victoria" – "V svornosti je víťazstvo".

Altblau Regiment

Už niekoľko rokov sme členmi medzinárodného združenia skupín s názvom Altblau regiment. Na väčšine rekonštrukcii vojenských stretov stojíme spoločne s ostatnými skupinami tohoto regimentu pod jeho vlajkou. Členské organizácie spojila jednotná myšlienka – pokúsiť sa napodobniť časť skutočného švédskeho elitného regimentu z tridsaťročnej vojny.

Viac informácii nájdete na tejto stránke, kde sa môžete dozvedieť viac ako o novodobom Altblau regimente, tak aj o skutočnom, historickom Altblau regimente.

Altblau
© SHŠ Banderium 2017